Jobb és bal... évszázados kategóriák a kultúrában, gazdaságban, politikában. De vajon jelentenek-e valamit napjainkban? Mit jelent ez a mai magyar pártpolitikában? Kiüresedett jelszavakat? Mit jelent a pártok szavazói számára? Valós problémákat elfedő marketing-stratégiát? Párhuzamos-e a mi jobb és baloldalunk Közép és Nyugat-Európa, az USA vagy Dél-Amerika politikai oldalaival? Végzetes-e a megosztottság, vagy létezhet-e ezt meghaladni képes értékkombináció? Vannak-e a globalizált világ törésvonalait pontosabban visszaadó kategóriák? Átrajzolhatják-e ezek és ha igen, hogyan hazánk politikai térképét?
Míg a pártok mindent fekete-fehérnek láttatnak, a választópolgárok számára a politika a teljes szürkeségbe fulladt. Pedig a nyugat-európai politika szinte minden színe képviselteti magát a hazai palettán. Talán éppen a zöld helyezhetné új megvilágításba közös ügyeinket?
Ezekről a kérdésekről faggatja majd
Baló György vendégeinket.
Elek István, közíró. Az MDF alapítója; Orbán Viktor egykori tanácsadója; 2001-2005-ig a Heti Válasz főszerkesztője. A szerkesztése alatt folyóirat hitet tett a közösségelvű konzervativizmus, az ökoszociális piacgazdaság eszméi mellett. Jelenleg a Heti Ökopol főszerkesztője. Publicisztikai munkásságával azért is harcol, hogy közéleti vitáink határait ne elsősorban a vállalhatatlan, hanem a közösen vállalható eszmék definiálják.
A nyilvánosság határairól írja: „Egy nemzeti közösségnek egy a nyilvánossága. Ha ezt a nyilvánosságot egymástól tudatosan elzárkózó, egymással szóba állni képtelen nyilvánosságrészekre szakítjuk, jó úton járunk afelé, hogy a politikai közösséget is egymástól elkülönülõ szubkultúrákra bontsuk, amelyeket csak a formális demokratikus keretek és eljárások tartanak majd egybe.” ITT.
A mai válságról és a hátteréről: „Reform? Milyen reform segíthet rajtunk? Csak az, ami önvizsgálattal és önbírálattal kezdődik az elmúlt húsz évünkre visszatekintve. És a másokkal szembeni méltányossággal folytatódik. A változás és változtatás elszánt akaratával. Az együttműködési készség erősítésével.” ITT.
György Péter, esztéta, médiakritikus; egyetemi docens. Kutatási területe a 20-21. századi magyar művészettörténet - különös tekintettel az avantgárdra -, a kortárs művészet elmélete és gyakorlata, illetve az új média kulturális összefüggései. 12 könyv és több száz tanulmány, kritika, politikai publicisztika szerzője. Kultúrkritikai tanulmányaiban sebészi elhivatottsággal tárja fel kulturális emlékezetünk és a napi politika rendellenes összenövéseit.
Jobb és baloldal identitáspolitikájáról írja: „Nem sok rosszabb történhet egy társadalommal, mint hogy a politikai elitjének retorikája, témakatalógusa, normarendszere egyszerűen használhatatlan, érthetetlen, idegen és fogyaszthatatlan a fiatalabb nemzedékek számára.” ITT.
Hova tévedt Magyarországon a társadalomkritika: „az ő (értsd: a "jobboldal") gemeinschaft érvelési rendszerük számos olyan elemmel gazdagodott, amelyről sem a baloldali, sem a liberális párt nem kíván hallani.
A globális kapitalizmus kritikáinak különféle formáiról van szó, arról a társadalmi állapotról, ha tetszik, diskurzusról, amelyben a nyugat-európaiak élnek. A radikális kritika, a rendszerkritika nem pár értelmiségi ügye, hanem az uralkodó társadalmi állapot: mondhatni, a meghatározó diskurzus.” ITT.
Schiffer András, ügyvéd, jogvédő; a Védegylet szervezőbizottságának tagja, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvivője. Önkéntes civil tevékenysége során rendszeresen hitet tesz a szabadságjogok egyre kiterjedtebb képviselete mellett, akkor is, mikor a parlamenti pártok erre már képtelenek. Publicisztikai munkássága annak a tanújele, hogy a politikai és társadalmi tabuk radikális megkérdőjelezése mégis együtt járhat kollektív érzékenységeink iránti tapintattal.A gazdasági és emberjogi liberalizmus összeegyeztethetetlenségéről írja: "az a fajta neoliberális-neokonzervatív társadalom- és gazdaságpolitika, amit ma Magyarországon az SZDSZ egészen szélsőséges módon képvisel, konzerválja azokat a társadalmi viszonyokat, ahol különböző társadalmi csoportokat kizsákmányolt helyzetben lehet tartani" ITT.
Közjogi rendszerünk reformjáról mondja: "Nincs tökéletes rendszer, a politikai elit felelőssége, hogy az alkotmányos berendezkedést időről időre korrigálja" ITT.
--------------------------------------------------------------------------------------
Évadzáró eseményünk időpontja:
2008. június 4. szerda, 18 óra.
Helyszíne: ELTE Trefort Kert, Múzeum krt. 4., A ép. fszt. 47. terem
Programja:
18:10 Sükösd Miklós összefoglalója a vitasorozat tanulságairól
18:20 Kerekasztalbeszélgetés. Aki kérdez: Baló György. Aki válaszol: Elek István, György Péter, Schiffer András
20:00 Fair Trade büfé és kötetlen beszélgetés a vitasorozat szervezőivel.
Mindenkit szeretettel várunk!