Három napot evezni voltunk a Szigetközben, cirka húszan, különféle zöld szervezetek és környékékükről verbuválódott aktivisták, kutatók, családtagjaik, állástalan kőfaragók és balett-táncosok. A hely egyébként gyönyörű, a kis holtágak, a víz fölött teljesen összeér a fák lombja, bazinagy kócsagok a fákon, helyes kis fehér pókok a sátorban, ha tényleg cinikus lennék, azon méltatlankodnék, hogy mit problémáztak itt a zöldek Bős-Nagymarossal, hiszen ez így is nagyon szép.
A kemping előtt álló autók nagy része leginkább a felső középosztály jelenlétét mutatta, és a rövid beszélgetések is ezt erősítették meg. (Busszal mi jöttünk csak és a táborozó gyerekek.) A kemping 650 forint volt éjszakánként, (a vizes blokk egyszerű és teljesen tiszta, villany nuku, padok, asztalok, nyírt fű) a hajó bérleti díja 1300 fő naponta: ennyit azért egy átlagos, tehát tehetősnek semmiképp sem nevezhető vagy alsó középosztálybeli család üdítőre, az agyonzsúfolt strand belépőjére, bulvármagazinokra és egyéb folyamatosan cserélődő cuccokra bármikor elkölt. Ha lemennek a Balatonra, akkor pedig egy napot sem lehet kihúzni abból a pénzből, amiből mi három napot töltöttünk a Szigetközben.
Van Magyarországon egy egyre nagyobb réteg, amelyik a folyamatosan szegényedik el, és valamiért nem él azokkal a lehetőségekkel, melyekkel életminőségét igen költséghatékony módszerekkel javíthatná. Mert mennyiből lehet kimenni ebből a boldogtalan városból a Gödöllői dombságba, a Pilisbe, a Börzsönybe? Kb. egy doboz cigi, egy fél literes kóla árából. Ha nem is ennyiből, hiszen cigit lehet venni a fekete piacon is, és kóláért ki lehet utazni a város széli hipermarketbe, ahol „még olcsóbb”, de azért az biztos, hogy nem anyagi okok akadályozzák, hogy a kispénzű családok gyerekei hétvégén nem a környező hegyekben kapcsolódnak ki, hanem valamely képernyő előtt. Feltűnő, hogy a hetvenes években, amikor a magyar turista mozgalom a fénykorát élte, igen sok szempontból hasonlóak voltak a körülmények a mostaniakhoz. Csak akkor az emberek összefogtak, kitaláltak a hegyekbe, Országos Kék Túrát szerveztek, turista és kulcsosházakat építettek, azokat fenntartották, használták őket. Nem a „gazdag emberek” kellettek hozzá, nem a Párt, hanem emberek, akik értékelték a természetet és anyagi lehetőségeik nem engedték meg a hétvégi telek vásárlását. Az erdőkben élet volt, azokban ugyanazok az emberek regenerálódtak, akik most is mehetnének, csak…
Csak nem mennek.
Pedig milyen egyszerű! Milyen egyszerű volna észrevenni, felvenni és értékelni azokat a dolgokat, amik jók, az életminőségünket javítják, amiktől jobban érezzük, magunkat, erősebbek, frissebbek és jobb fejek leszünk, és nem kerülnek sokba. A természetjárás ilyen. És bár nincs kitiltva a szegény ember az erdőkből-mezőkből, mégis csak az idősebbek, a kisnyugdíjasok mennek közülük. Mert már nincs lelki ereje, nincs benne elég tartás ahhoz, hogy a jobbat válassza? Nem divat, és a szegénységgel járó ezernyi megaláztatás után inkább a kevesebb örömmel járó, de nagyobb presztízst jelentő fogyasztói javak felé fordul vigaszért, kárpótlásért? (Félek, itt lehet az igazság.) Ami mondjuk azzal jár, hogy folyton úgy érzi, az élet máshol van, a következő mobilban, dvd-ben, a reklámblokk után, közben pedig a fenét.