Elek István barátunk írja a Heti Ökopolban:
-------------------------------------------------------------------------------------
Fodor korábban többször is leszögezte, nincs értelme a programról tárgyalni, mert a Gyurcsány Megegyezés című dolgozatában foglalt program számukra elfogadhatatlan. Eleget tesznek az MSZP meghívásának, de már csak a szakértői kormány felállításáról kívánnak egyeztetni.
A ma délelőtti tárgyaláson történtek azonban a meghátrálására engednek következtetni. Horn Gábor ugyan megpróbálja élét venni a dolognak. De a kommunikációs mismásolás itt már nem sokat segít. A pártelnöki blamázs tagadhatatlan.
Most ugyan nem tárgyaltak róla – mondja Horn Gábor szóvivő, de később még elő fog kerülni a szakértői kormány az MSZP-vel folytatott tárgyalásokon. Továbbá azt is mondja, hogy a tárgyalás elején leszögezték „nem tekintik tárgyalási alapnak a Megegyezés című programot”. Ám hozzáfűzi, sorra vették „a legfontosabb feladatokat, és a jövő héten ezek tartalmi elemeiről egyeztetnek”.
Vagyis az összejövetelen Fodor korábbi nyilatkozatai ellenére mégiscsak tartalmi kérdésekről beszéltek, a szakértői kormány eszméje pedig, ha szóba került is, épp csak érintőlegesen. Legalábbis erre utal Gyurcsány és Fodor a témát érintő, egymásnak ellentmondó megjegyzése.
Szóval összegezve a történteket, kompromisszum született – legalábbis a két fél legutóbbi álláspontjához képest. Csakhogy ez a mostani kompromisszum pontosan azt tartalmazza, amit Gyurcsány és az MSZP eredetileg óhajtott. Hónapok óta szeretnék megtudni az SZDSZ nézeteit a tartalmi kérdésekről, az együttműködés, a folytatás programbeli feltételeiről. Fodorék viszont az MSZP, illetve a kisebbségi kormány programját követelték. Vagyis csak zsűrizni szerették volna az egypárti kormány programját – ahogy az MSZP-sek fogalmaztak. De nem tették oda magukat, nem voltak hajlandók elárulni, hogy mit akarnak igazán. Nem akartak belebocsátkozni egy közös programról szóló egyezkedésbe.
Végül megkapták a programot, a miniszterelnök Megegyezés című dolgozatát, ami azonban nem nyerte el a tetszésüket, ezért kapásból elutasították. És ekkor került előtérbe Fodor nyilatkozataiban a kormányfői hitelességhiány problémája. Már csak azért sincs értelme a tartalmi kérdésekről tárgyalni, jelezte Fodor több ízben is félreérthetetlenül, mert előbb ezt kéne megoldani.
Jó néhányan kételkedtek ugyan abban, hogy Fodornak elegendő támogatottsága volna a frakcióban egy efféle határozott álláspont képviseletére. Lám, igazuk lett. Ma délelőtt fehéren-feketén kiderült, hogy nincs.
Horn Gábor szavaiból és az MTI tudósításából az tűnik ki, hogy a kompromisszum lényege: a felek sem a Megegyezés című programról, sem a szakértői kormányról nem tárgyaltak. Sőt az előre hozott választásokról sem. Hanem ehelyett – tetszik érteni - „az ország előtt álló kihívásokra” keresték a megoldásokat. És abban állapodtak meg, hogy „ki kell mozdulni a politikai patthelyzetből, közös megoldást kell keresni”.
Remek.
Mi más ez, ha nem a Fodor-vonal kapitulációja? A kommunikáció zsenijeire lenne szüksége az SZDSZ elnökének, hogy a politikai fejleményeket éberen figyelő közönség ne újabb arcvesztésként könyvelje el ezt a fejleményt.
--------------------------------------------------------------------------------------
István egyébként új müsorral jelentkezett a Kossuth rádióban. Nem csak arról szól, lehet-e más a politika, hanem hogy lehetett-e volna?!! A "Rendszerváltók - húsz év után" címmel egy hajdani rendszerváltó, hajdani rendszerváltókat interjúvol minden szombaton 18:00 órakor, röpke fél órában. Egy hete Kőszeg Ferencet hallhattuk, azelőtt pedig Kiss Gy. Csabát. (a 4. perctől) kulturális, társadalmi megosztottságainkról beszélni. Holnap Németh Zsolt következik.